ILUSTRĒTĀ VĀRDNĪCA pasaulē un Latvijā
AĀBCČDEĒFGĢHIĪJKĶLĻMNŅOPRSŠTUŪVZŽ

Fortūna, Laima (Фортуна, Fortuna) latīņu: Fortūna

- bija laimes (izdošanās) dieviete Senajā Romā, turklāt, būdama grieķu Panteona dievietes Tišes (Tyche) līdziniece, iemantoja milzīgu popularitāti, saglabājot to arī kristietībā - par spīti pagānisko dievību intensīvai apkarošanai. Izcelšanās neskaidra, it kā bijusi Jupitera meita, dažkārt attēlota arī kā Taisnās tiesas (ar apsēju uz acīm vai akla) dieviete un pat kā dieviete - ražas sargātāja. Fortunas simbols - laimes, bet, pareizāk sakot, tieši likteņa - labā vai ļaunā - rats (ritenis). Senajā Romā Fortūnas svētki sakrita ar mūsu Jāņiem (kad diena - tēlaini laime, sāk dilt, proti, maina virzienu). Cauri visiem VIduslaikiem horoskopos un pareģojumos nāk Fortūnas ritenis, arī Taro (zīlēšanas) kārtīs tas ir, turklāt tā ir ļoti svarīga kārts. Hronikās saglabājušās ziņās par Fortūnas teicējiem un secinājumiem - kad laime tevi nes augšup, neaizmirsti par iespējamo kritienu; kad krīti, centies kustību palēnināt un ceri uz nākotni. Līdz mūsdienām atnākušas intelektuālās (un ne tik ļoti) spēles, kur tu vari gan vinnēt, gan zaudēt. Cilvēka dabā ir riskēt, fortūnas nākotne ir nodrošināta, turklāt jebkura mākslinieka daiļrade, un it īpaši, atzinība, nav iespējama bez Fortūnas labvēlības.
Latviešu folklorā dievība - cilvēku likteņa lēmēja un noteicēja ir Laima, kura gādā par jaunavām, apveltī tās ar skaistumu un gudrību, sargā to godu. Latviešu Laimas kults zināmā mērā saplūda katoļticībā ar Jaunavas Marijas kultu. Tāpat Laima palīdz topošām mātēm dzemdībās. Šokolādes fabrikas "Laima" firmas veikals Šķūņu ielā Vecrīgā ir bērna iemiesots priekšstats par Laimi. Savukārt, Raimondam Paulam meitenei laimi dāvā Māra nevis Laima, ar norādi, ka liktenis tiek piešķirts "bez laimes garantijām". Arī mūsu teicieni "laimīgs - nelaimīgs" ir citu tautu salikteņa (fortune-unfortune, счастье - несчастье) analogi.

1. attēlā - dieviete Fortūna ar likteņa ratu no Bokačo manuskripta, XV gs., Glazgovas universitātes bibliotēka, Skotija.

2. attēlā - Jēkabs Bīne "Dievs, Māra, Laima", 1932.g., LNMM kolekcija.