ILUSTRĒTĀ VĀRDNĪCA pasaulē un Latvijā
AĀBCČDEĒFGĢHIĪJKĶLĻMNŅOPRSŠTUŪVZŽ

Klasicisms (pilsoniskais) (гражданский классицизм, civil classicism)

- arhitektūras stils, ko izmantoja turīgo birģeru (pilsētnieku) mājokļu celtniecībai sākot ar 18. gs. Stilam raksturīga pievēršanās detaļām, zināms mājīgums, rūpīgums. Logi ir pietiekami lieli, lai sniegtu pienācīgu apgaismojumu, portāliem un dažiem logiem ir pusloka vai trīsstūra sandriks. Fasāde nav pārblīvēta ar dekoratīvajiem elementiem.
Pilsoniskā klasicisma spilgtākais pārstāvis Latvijā bija arhitekts Kristofs Hāberlands. Vecrīgas arhitektūrai veltītajos darbos Hāberlands tiek saukts par "Rīgas jaucējs - Rīgas cēlējs", jo iespējams, ka viņa uzcelto māju vietā kādreiz atradušās ievērības cienīgas celtnes. Viena no skaistākajām un vērtīgākajām Hāberlanda celtnēm Šķūņu ielā 5, kur patlaban atrodas Tehniskā un patentu bibliotēka, kā arī vienīgā pilsētā autentiskā ovālā zāle ar ozolkoka paneļiem, diemžēl no ārpuses izskatās visai noplukusi, kaut arī atrodas Doma laukumā.

1. attēlā - XVIII gs. sākuma ēka Veronā, Reomīra ielā (pilsoniskais klasicisms ar barokālo portālu un logailām).

2. attēlā - K.Hāberlanda celtā māja Vecrīgā, XVIII gs. beigas, Tēatra un R.Vāgnera ielu strūris, atjaunota XXI gs. sākumā.