ILUSTRĒTĀ VĀRDNĪCA pasaulē un Latvijā
AĀBCČDEĒFGĢHIĪJKĶLĻMNŅOPRSŠTUŪVZŽ

Mājturības skola (Kaucminde) (школа домоводства Кауцминде, houskeeping school (Kaucminde))

- 1899.gadā amerikāņu skolotāja, mājsaimniecības ekonomikas kustības aizsācēja Helēna Svalova Ričardsa ar bibiliotekāra Melvija Djūi atbalstu Bostonā nodibināja mājturības skolu pie Sieviešu izglītības un rūpniecības arodbiedrības. Šī mācību iestāde kļuva par pirmo, kur zinātnes un tehnoloģijas sasniegumi tika pielietoti mājsaimniecību ekonomisko un praktisko iemaņu apgūšanā. Paralēli dibinātāji sāka izdot žurnālu par mājsaimniecību "Journal of Home Economics". Helēna Svalova, būdama pragmātiskā feministe, ticēja tam, ka sievietes darbs mājās veido būtisku valsts ekonomikas aspektu un ir veicināms.
Vēsturiskā un neatkārtojamā Kaucmindes mājturības skola Pirmās Republikas laikā kļuva par pragmātisko ideju realizētāju priekšzīmīgo māsaimnieču sagatavošanas jomā Latvijā. Skola darbojusies vien nepilnus divdesmit gadus (nodibināta 1923. gadā), bet par tās audzēkņu prasmēm joprojām klīst leģendas. Savukārt, skolai izvēlētās telpas pašas par sevi ir nozīmīgas. Tā ir muiža, kas atrodas netālu no Bauskas un no XVIII gadsimta vidus līdz agrārreformai piederējusi slavenajai Pālenu dzimtai; muižas ēka, būvēta, iespējams, pēc arhitekta Jesena projekta, ir agrīnā klasicisma piemineklis pusloka būvapjomā. Diemžēl pašlaik ēka atrodas nožēlojamā stāvoklī, tās atjaunošana prasītu milzīgus līdzekļus un atliek tikai cerēt, ka to 2015. gadā atpirkušais eks-politiķis Gulbis tomēr sakārtos.

1. attēlā - pirmās mājturības skolas dibinātājas E.S.Ričardsas fotogrāfijas skans.

2. attēlā - Kaucmindes muižas centrālais korpuss, celts ap 1780. gadu, atjaunots pēc nodedzināšanas 1905 gadā pēc arhitekta L.Reinīra projekta 1909.-1912. gadā