ILUSTRĒTĀ VĀRDNĪCA pasaulē un Latvijā
AĀBCČDEĒFGĢHIĪJKĶLĻMNŅOPRSŠTUŪVZŽ

Hitons (хитон, chiton, tunic) grieķu: χιτών, khitōn

- sengrieķu (no arhāika perioda līdz hellēnismam) vīriešu un sieviešu apģērbs no vilnas vai linu auduma. Bija divas hitona formas – senā (doriskā), kad drēbe vienkārši tika sasprausta pie pleca, un jaunākā (joniskā), kad kreklveidīgu formu veidoja saspraužu rinda un vidū tika izmantota josta. Hitona garums bija atkarīgs no valkātāja vecuma, dzimuma un sociālā stāvokļa. Vīriešiem hitons tika gatavots no pārlocīta auduma gabala ar kakla izgriezumu, sānu vīles tika sašūtas, atstājot vaļā roku caurumus. Plecu līmenī hitonu nostiprināja ar saspraudēm, bet militāro vingrinājumu laikā vienu no pleciem ērtības labad atbrīvoja. Viduklī hitonu apsēja ar jostu, un vīriešiem - karavīriem tā garums tika saīsināts līdz celim (atšķirībā no amatpersonu garajiem hitoniem). Hitona apakšējā mala bija jāapšuj; savukārt, atirusi apakša ar vaļējiem diegiem kalpoja par sēru pazīmi. Hitonus valkāja arī antīkās pasaules aktieri.
Mūsu platuma grādos hitons pārtapa senlatvieša kreklā, kuram tāpat bija nepieciešama josta, bet karavīram senlatvietim krekla garums tāpat, šķiet, bija ap ceļgaliem. Jāatzīst, ka senatnes tērpu rekonstrukcijām autentiskums piemīt visai nosacīti, jo nav saglabājušies nedz zīmējumi, nedz statujas, nedz detalizēti tērpu apraksti. Dažādi iespējamo senlarviešu "hitonu paraugi" skatāmi rekonstrukcijās, piemēram, Viduslaiku turnīros un Pilsētas dienās.

1. attēlā - Kārlis Heinrihs Štracs "Doriskais hitons", ilustrācija grāmatai "Sieviešu apģērbs un tā dabiskā attīstība", skenēts no 3., 1904.gada izdevuma.

2. attēlā - "Senlatviešu vīri", Daugmales bruņinieku turnīrs, 2012.gada vasara