ILUSTRĒTĀ VĀRDNĪCA pasaulē un Latvijā
AĀBCČDEĒFGĢHIĪJKĶLĻMNŅOPRSŠTUŪVZŽ

Frīze (фриз, frieze)

- ornamentāli dekoratīva plastiskā josla celtnes sienas vidējā vai virsdaļā; arī dekoratīvā sienas, grīdas, griestu mala, kas rotāta ar ornamentu. Gan sakrālajās, gan laicīgajās celtnēs, frīzes dažkārt tiek papildinātas un dažādotas. Turklāt, ja celtnes frīzei sākotnēji bija ģerboņu vai valsts simbolikas dekorējums, revolucionāro notikumu gaitā tas var tikt nodauzīts vai apmainīts. Par spilgtu piemēru šādam frīzes liktenim kalpo Parīzes Dievmātes katedrāles Bībeles karaļi, kurus Lielās Franču revolūcijas gaitā iznīcināja reizē ar reālo Francijas karaļu kapeņu demolēšanu - aiz pārpratuma. Frīze tika atjaunota tikai 100 gadus vēlāk.
Tā, Latvijas bankas ēkas (Pils laukumā) galvenās fasādes frīzi rotā festoni un divgalvainais Krievijas impērijas ērglis, kā arī kartušas ar emblēmām. Latvijas Nacionālās operas frīze ir vienkārši taisnstūra josla starp portika kolonnām un trīsstūra frontonu, bet ir arī visai dīvainas frīzes.

1. attēlā - Parīzes Dievmātes katedrāles frīze, ko veido Bībeles karaļu statujas; būvēta XIII gs., restaurēta XIX gs. beigās.

2. attēlā - trejlapu arku frīze uz Mazās Ģildes, arhitekts J.D.Felsko, 1864.-1866.g., skats no Meistaru ielas puses.