ILUSTRĒTĀ VĀRDNĪCA pasaulē un Latvijā
AĀBCČDEĒFGĢHIĪJKĶLĻMNŅOPRSŠTUŪVZŽ

Birģermeistars (бургомистр, burgomaster, mayor)

- pilsētas galva, mērs, pārsvarā viduslaiku centrālās un ziemeļu Eiropas valstīs, kā arī Itālijas ziemeļos. Arī rāts vēlēts pilsētnieku vecākais (maģistrāta vecākais), izpildvaras vadītājs pilsētas līmenī. Ļoti svarīga persona - it īpaši laikos, kad "trešā kārta" vai buržuāzija sāk ieņemt vadošu lomu sabiedrības dzīvē. Birģermeistaru loma bija it īpaši augsta pilsētu - valstu vai "brīvpilsētu" gadījumā. Vārda izcelšanās ģermāniska (no vārda burg - pilsēta). Bergamo pilsētas galvas tērps ar kažokādas apdari liecina par viņa turīgumu, bet salocītā papīra lapa, iespējams, satur ziņojumu Venēcijas senātam, jo Bergamo ietilpa Venēcijas valdījumos Zemeļitālijā.
Rīgas pilsētas pēdējais galva pirms 1917.g. revolūcijas bija Džordžs Ārmisteds, anglis pēc izcelšanās, kuram 2006. gada rudenī pie Nacionālās operas uzlikts piemineklis par privātiem līdzekļiem. Ar Armisteda vārdu saistīti ievērojami uzlabojumi Rīgas iedzīvotāju dzīves kvalitātē (gāzes un vēlāk arī elektrības apgaismojums, tramvajs, skolu, pilsētas slimnīcas, muzeju un ceļu aktīva celtniecība). Viņa pārvaldes laikā uzcēla ūdenssūkņu staciju, attīstīja ūdensvadu tīklu un pat nodibināja Rīgas Zooloģisko dārzu. Viņš darbojies Rīgas mēra amatā no 1901. gada.

1. attēlā - Bartolomejs Bruins Vecākais "Birģermeistars Arnold fon Brauvailers", 1535.g., Vallrafa-Riharca Muzejs, Ķelne.

2. attēlā - piemineklis Džordžam Armistedam, uzstādīts par uzņēmēja J.Gomberga līdzekļiem 2006.g.