ILUSTRĒTĀ VĀRDNĪCA pasaulē un Latvijā
AĀBCČDEĒFGĢHIĪJKĶLĻMNŅOPRSŠTUŪVZŽ

Katalogs (каталог, catalogue)

- alfabētiski vai pēc kāda cita principa sakārtots un sistematizēts saraksts. Mākslas jomā ir iespējami daudz un dažādi katalogu veidi. Starp tiem visvienkāršākais un vissenākais ir bibliotēkas grāmatu katalogs (kopējais, pa tēmām, valodām u.c.). Šādi katalogi tapuši jau senatnē reizē ar rokrakstu un grāmatu uzglabāšanu bibliotēkās. Kādreizējie katalogi veidoti pat uz papirusa un pat māla plāksnītēm, toties mūsdienu katalogs visbiežāk uztverams kā IT neiztrūkstošais elements. Attiecīgi eksistē arī īslaicīgie katalogi - kādas izstādes eksponātu katalogs, mūzikas ierakstu katalogs. Pēc būtības, vairāki GOOGLE šķirkļi arī ir sava veida katalogi, piemēram, vēsturisko filmu katalogs.
Par vienu no slavenākajiem katalogiem Latvijas kultūras vēsturē var uzskatīt Krišjāņa Barona veidoto "Dainu skapi", bet par vismodernāko - Latvijas Nacionālās bibliotēkas Elektronisko katalogu, kurā iekļauti visu bibliotēkas krājuma izdevumu apraksti: latviešu valodā, sākot ar 1990.gadu, svešvalodās - ar 1996.gadu, krievu valodā - ar 2000.gadu, neatkarīgi no tā izdošanas gada. Katalogs tiek regulāri papildināts ar biežāk pieprasīto agrākajos gados saņemto izdevumu aprakstiem.

1. attēlā - kartiņu katalogs Jēlas universitātes Sterlinga bibliotēkā, XX gs. 1. puse, ASV.

2. attēlā - ar roku rakstīts Kurzemes hercoga bibliotēkas kataloga noraksts (2.- teoloģisko grāmatu daļa), 1906.g., Valsts vēstures arhīvs.