ILUSTRĒTĀ VĀRDNĪCA pasaulē un Latvijā
AĀBCČDEĒFGĢHIĪJKĶLĻMNŅOPRSŠTUŪVZŽ

Hanzas savienība (Ганзейский союз, Hanseatic League)

- komerciāla un aizsardzības tirgotāju ģilžu un to pārstāvēto pilsētu konfederācija, kas dominēja tirdzniecībā Ziemeļeiropā Vēlīnajos Viduslaikos un Jauno laiku sākumā (no XIII līdz XVII gadsimtam). Tās ietekmes sfērā atradās teritorijas no Ziemeļu jūras līdz Baltijas jūrai. Apvienība tika radīta nolūkā aizsargāt tirgoņu ekonomiskās intereses un diplomātiskās privilēģijas valstīs un pilsētās, kuras ietilpa tirdzniecības ceļos. Pilsētās, kuras ietilpa apvienībā, bija pat sava īpaša likumdošana un neliels karaspēks. Atskaņas par šo laikmetu saglabājušās līdz pat mūsdienām, kaut vai vācu gaisa līniju nosaukumā Lufthansa - ar uzsvaru uz to, ka apvienībā pārsvarā ietilpa vācu pilsētas.
No 300 pilsētām, kuras ietilpa šajā organizācijā, kas pakāpeniski pārvērtās par starptautisku Baltijas jūras un Ziemeļjūras baseina zemju pilsētu politisku savienību, astoņas tā laika Latvijas pilsētas piederēja Hanzas savienībai, bet Rīga bija viena no galvenajām Hanzas pilsētām. Dažas Ziemeļkrievijas pilsētas - Pleskava un Novgoroda tolaik bija Ziemeļu Hanzas asociētie locekļi. Tādēļ, kad Rīgā tiek atzīmētas Hanzas dienas, tās notiek ar šo pilsētu pārstāvju piedalīšanaos. Savukārt, Hanzas tirgotāju ģilde ir mūsu slavenais Melngalvju nams.

1. attēlā - Hamburgas (vienas no Hanzas savienības līderēm) ģērbonis Hanzas krāsās- baltajā un sarkanajā.

2. attēlā - atskaņas no Hanzas peroda Rīgas dzīvē- skulptūra Rīgas biržas fasādē ar tirdzniecības un kuģniecības atribūtiem, D.Jensena darbnīca, 1856.g.